bm1 bm2 bm3 bm4 bm6 bm7 bm8 bm9

35-lecie Ziemi Elbląskiej

2013-04-12,

Kategoria : Aktualności

W tym roku Zespół Pieśni i Tańca obchodzi 35 – lecie istnienia. Z tej okazji byłych członków zespołu oraz jego sympatyków „Światowid” zachęca do udostępnienia materiałów dotyczących zespołu oraz do udziału w uroczystościach, które odbędą się we wrześniu.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska” działa przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” od 1978 roku. Jego założycielem oraz opiekunem i choreografem był nieżyjący już Czesław Kujawski. Zespół odegrał ważną rolę w tworzeniu tożsamości kulturowej mieszkańców Elbląga i okolic. Gościł na wielu światowych scenach, zdobywał nagrody i wyróżnienia, przynosząc sławę naszemu regionowi. Dzisiaj tańczą w nim młodzi ludzie ze szkół gimnazjalnych, średnich i studenci. Zespołem opiekuje się instruktor tańca ludowego - Żaneta Podobińska. „Ziemia Elbląska” chętnie prezentuje się w naszym mieście, podczas imprez takich jak: Święto Chleba, obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Senioriada.

 CSE „Światowid” pragnie uczcić kolejną rocznicę istnienia i działalności zespołu dlatego już teraz przygotowuje się do uroczystości.

- Z okazji 35 – lecie istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska” pragniemy wydać katalog o działalności zespołu oraz zarchiwizować istniejące materiały – mówi Joanna Karpiuk z CSE „Światowid” – Namawiamy więc osoby, które dysponują wszelkimi informacjami o zespole o ich udostępnienie. Mogą być to zdjęcia, filmy, artykuły z gazet.

Materiały można przekazać do Pracowni Digitalizacji działającej na II piętrze w CSE „Światowid” lub przesłać mailem.

Materiały należy podpisać, żeby mogły bezpiecznie wrócić do właściciela – mówią organizatorzy – Prosimy również o opisanie np. ołówkiem na odwrocie, przyniesionych zdjęć czy artykułów. Dzięki temu powstanie rzetelny zbiór archiwalny i ciekawy katalog.

Specjalnie na potrzeby organizacji imprezy został utworzony adres mailowy: ziemia.elblaska@swiatowid.elblag.pl, na który można zgłaszać chęć uczestnictwa w uroczystości, przesyłać materiały dotyczące zespołu lub zadawać pytania.

Z okazji Jubileuszu zespołu przygotowana będzie także uroczystość, która odbędzie się w dniu 28 września. Podczas imprezy będzie można zobaczyć pary - od najmłodszych po najstarszych członków „Ziemi Elbląskiej”, wykonujące Poloneza do muzyki granej na żywo przez Elbląską Orkiestrę Wojskową pod kierunkiem kpt. Macieja Skrzypczaka. Zostanie także zaprezentowana działalność i wszystkie osiągnięcia zespołu, przybliżona sylwetka założyciela „Ziemi Elbląskiej” - Czesława Kujawskiego oraz odbędzie się szereg pokazów w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska” i zaproszonych gości.

Byłych i obecnych członków Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Elbląska" i "Młody Elbląg" zapraszamy również do udziału w spotkaniu integracyjnym, które odbędzie się w sali sportowo - widowiskowej CSE Światowid.  Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia mailowe na adres; ziemia.elblaska@swiatowid.elblag.pl

Patronat medialny: Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, Telewzja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa PortEl


Pracownia Digitalizacji w miesiącu lipcu działa w terminach:

1-4 lipca w godzinach 8-16

5 lipca w godz. 8 – 15

10 - 11 lipca w godz. 8 – 16

16 – 19 lipca w godz. 8 – 16

Materiały do digitalizacji można także przekazywać do Centrum Tańca Promyk, które działa przy ul. Browarnej 80, od pn. do pt. w godzinach 8:00 – 16:00Drukuj