bm1 bm2 bm3 bm4 bm6 bm7 bm8 bm9

Jubileusz Zespołu Pieśni i Tańca " Ziemia Elbląska"

2013-09-28,

Kategoria : Aktualności

W tym roku Zespół Pieśni i Tańca obchodzi 35 – lecie istnienia. Z tej okazji 28 września  2013 w Teatrze im. A. Sewruka odbędzie się uroczysty Jubileusz.

Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska” działa przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” od 1978 roku. Jego założycielem oraz opiekunem i choreografem był nieżyjący już Czesław Kujawski. Zespół odegrał ważną rolę w tworzeniu tożsamości kulturowej mieszkańców Elbląga i okolic. Gościł na wielu światowych scenach, zdobywał nagrody i wyróżnienia, przynosząc sławę naszemu regionowi. Dzisiaj tańczą w nim młodzi ludzie ze szkół gimnazjalnych, średnich i studenci. Zespołem opiekuje się instruktor tańca ludowego - Żaneta Podobińska. „Ziemia Elbląska” chętnie prezentuje się w naszym mieście, podczas imprez takich jak: Święto Chleba, obchody Odzyskania przez Polskę Niepodległości, Senioriada.

Od kilku miesięcy trwają przygotowania do uroczystości. – Dzięki pomocy dawnych członków zespołu oraz osób będącym blisko „Ziemi Elbląskiej” udało się zdobyć i zarchiwizować ciekawe materiały o zespole - mówi Joanna Karpiuk z CT Promyk – Wśród materiałów są zdjęcia, filmy, wycinki z gazet oraz plakaty sprzed kilkunastu lat. Materiały wykorzystane będą w przygotowywanym katalogu o zespole oraz na wystawie, towarzyszącej Jubileuszowi.

Uroczyste obchody Jubileuszu ZPiT „Ziemia Elbląska” odbędą się 28 wrześni o godz. 17:00 w Teatrze im. A. Sewruka. Podczas imprezy będzie można zobaczyć pary - od najmłodszych po najstarszych członków „Ziemi Elbląskiej”, wykonujące Poloneza do muzyki granej na żywo przez Elbląską Orkiestrę Wojskową pod kierunkiem kpt. Macieja Skrzypczaka. Zostanie także zaprezentowana działalność i osiągnięcia zespołu, przybliżona sylwetka założyciela „Ziemi Elbląskiej” - Czesława Kujawskiego oraz odbędzie się szereg pokazów w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Elbląska” i zaproszonych gości. Aby doskonale wypaść podczas uroczystości Zespół „Ziemia Elbląska” nie próżnuje.  

– Już od stycznia mamy zaplanowany program koncertu i choreografie, które zaprezentujemy – mówi instruktorka Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Elbląska Żaneta Podobińska – Obecny skład zespołu „Ziemia Elbląska”, na scenie zatańczy taniec beskidzki, krakowiaka, poloneza, polkę oraz solówka pod tytułem „Strach na wróble” czyli piękną historie miłosną z elementami oberka i kujawiaka.

Wszystkich miłośników folkloru zapraszamy do udziału w uroczystości. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny – na wejściówkę. Wejściówki można będzie odbierać od 16 września w kasie CSE Światowid.

Byłych i obecnych członków Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Elbląska" i "Młody Elbląg" zapraszamy również do udziału w spotkaniu integracyjnym, które odbędzie się w sali sportowo - widowiskowej CSE Światowid.  Zainteresowanych prosimy o zgłoszenia mailowe na adres; ziemia.elblaska@swiatowid.elblag.pl

Patronat Honorowy Jerzy Wilk Prezydent Elbląga


Patronat medialny: Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa PortEl, Dziennik Elbląski.


Drukuj