bm1 bm2 bm3 bm4 bm6 bm7 bm8 bm9

Kontynuowa─ç Mistrzowskie tradycje

2019-10-11,

Kategoria : Aktualno┼Ťci

Mi─Ödzynarodowy Festiwal Ta┼äca ÔÇ×Baltic CupÔÇŁ, kt├│ry odb─Ödzie si─Ö w Elbl─ůgu w dniach 11-13 pa┼║dziernika, to mi─Ödzynarodowy turniej, na kt├│rym opr├│cz zmaga┼ä tancerzy i podziwiania graj─ůcej na ┼╝ywo orkiestry, ogl─ůda─ç mo┼╝na dodatkowe wyst─Öpy artystyczne. W tym roku przed publiczno┼Ťci─ů zaprezentuje si─Ö dzieci─Öca formacja taneczna ÔÇ×JantarÔÇŁ.

 

Rozmawiamy z Mateuszem Czy┼╝ykiem, trenerem dzieci─Öcej formacji tanecznej ÔÇ×JantarÔÇŁ.

 

Redakcja CSE ┼Üwiatowid w Elbl─ůgu: Witaj Mateusz, czy mo┼╝esz nam powiedzie─ç kiedy i w jakich okoliczno┼Ťciach zrodzi┼é si─Ö pomys┼é stworzenia formacji?┬á┬á

Mateusz Czy┼╝yk: Pomys┼é stworzenia dzieci─Öcej formacji zrodzi┼é si─Ö w grudniu 2018 roku, kiedy w czasie przerwy ┼Ťwi─ůtecznej razem z trenerem g┼é├│wnym Elbl─ůskiego Klubu Ta┼äca ÔÇ×JantarÔÇŁ, Antonim Czy┼╝ykiem, omawiali┼Ťmy cele i plany na 2019 rok dla naszych zawodnik├│w. Pierwszy pokaz by┼é zaplanowany na pocz─ůtek 2019 r., podczas Mistrzostw Polski w Ta┼äcach Indywidualnych, jednak┼╝e trwaj─ůcy sezon turniejowy dla naszych par tanecznych i ich przygotowanie indywidualne okaza┼éy si─Ö priorytetem. Do pomys┼éu stworzenia dru┼╝yny powr├│cili┼Ťmy w drugiej po┼éowie czerwca tego roku, kiedy ju┼╝ sezon turniejowy si─Ö zako┼äczy┼é i dzieci mia┼éy chwil─Ö wolnego na dodatkowe treningi.

 

CSE ┼Üwiatowid: Czy by┼éy jakiekolwiek w─ůtpliwo┼Ťci co do nazwania formacji?┬á

M.Cz.: Nie, tutaj byli┼Ťmy zdecydowani i zgodni. Chcieli┼Ťmy nawi─ůza─ç do naszych najlepszych tradycji, dlatego nazwali┼Ťmy j─ů ÔÇ×JantarÔÇŁ.

 

CSE ┼Üwiatowid: W jakim wieku s─ů dzieci ta┼äcz─ůce w formacji i jak do niej trafi┼éy?┬á

M.Cz.: Wszystkie pary ta┼äcz─ůce w formacji s─ů zawodnikami z EKT ÔÇ×Jantar", kt├│rych uczymy indywidualnie od pocz─ůtku razem z Ann─ů Czy┼╝yk oraz z Markiem Kucharczykiem, a piecz─Ö nad ich rozwojem sprawuje trener g┼é├│wny klubu, Antoni Czy┼╝yk. Ci mali tytani s─ů dopiero w wieku od 10 do 12 lat, a niekt├│rzy z nich taniec sportowy trenuj─ů ju┼╝ nawet 6 lat i maj─ů na koncie ju┼╝ pierwsze wi─Öksze sukcesy w swoich kategoriach wiekowych. Podczas Mistrzostw Polski, kt├│re odby┼éy si─Ö 21 wrze┼Ťnia tego roku, cztery pary awansowa┼éy do p├│┼éfina┼éu Mistrzostw Polski dzieci, a dwie z nich dosta┼éy si─Ö do fina┼éu i s─ů 3. i 4. par─ů Polski w 2019 roku.

 

CSE ┼Üwiatowid: Czy pomimo m┼éodego sta┼╝u uda┼éo Wam si─Ö ju┼╝ wyst─ůpi─ç na zawodach, turniejach. Jakie s─ů plany formacji?┬á

M.Cz.: Jeste┼Ťmy ┼Ťwie┼╝o ÔÇ×upieczonymÔÇŁ zespo┼éem, przez co nie mamy jeszcze na koncie wyst─Öp├│w dru┼╝ynowych. Do tej pory skupiali┼Ťmy si─Ö g┼é├│wnie na ta┼äcu indywidualnym par. Jednak jeszcze w tym roku, w listopadzie, we┼║miemy udzia┼é w Mistrzostwach Polski Formacji, kt├│re odb─Öd─ů si─Ö w Skierniewicach.

 

CSE Światowid: Będziemy w takim razie trzymać kciuki. Dziecięca formacja, podobnie jak starsi koledzy przed laty, tańczyć będzie standard? 

M.Cz.: Zdajemy sobie spraw─Ö, ┼╝e w momencie, gdy zaznajomieni z tematem formacji us┼éysz─ů nazw─Ö dru┼╝yny, ÔÇ×Jantar", to od razu pierwszym ich skojarzeniem b─Ödzie styl┬á standardowy. Jednak┼╝e tu wszystkich zaskoczymy, poniewa┼╝ dzieci─Öca formacja ta┼äczy─ç b─Ödzie w stylu latynoameryka┼äskim!

 

CSE ┼Üwiatowid: Widzimy, ┼╝e jest to bardzo dobrze przemy┼Ťlany projekt taneczny. Odnosimy wra┼╝enie, ┼╝e wiele on dla Ciebie znaczy. Sam zajmujesz si─Ö szkoleniem, czy masz sztab trenerski?┬á┬á┬á

M.Cz.: Formacj─Ö trenuj─Ö razem z Ann─ů Czy┼╝yk, z kt├│r─ů na co dzie┼ä wsp├│lnie prowadz─Ö r├│wnie┼╝ zaj─Öcia dla dzieci, m┼éodzie┼╝y, student├│w. Wsp├│lnie u┼éo┼╝yli┼Ťmy kroki do choreografii, zestawili┼Ťmy rysunki i przej┼Ťcia pomi─Ödzy nimi, a tak┼╝e dodali┼Ťmy ÔÇ×efekty specjalneÔÇŁ! Oczywi┼Ťcie ka┼╝dy trening i wszystkie kroki by┼éy wsp├│lnie analizowane z trenerem wieloletnich Mistrz├│w Polski Formacji, a tak┼╝e dwukrotnych Mistrz├│w ┼Üwiata - Antonim Czy┼╝ykiem. Ka┼╝d─ů uwag─Ö i rad─Ö pokornie przyjmowali┼Ťmy.┬áJako trener dzieci─Öcej formacji czuj─Ö satysfakcj─Ö, ┼╝e pracujemy z tak─ů m┼éodzie┼╝─ů, kt├│ra pozwala wr├│ci─ç do korzeni klubowych. Nie jest to m├│j pierwszy raz z prowadzeniem dru┼╝yny. W 2014 roku by┼éem asystentem Antoniego Czy┼╝yka przy drugim zespole z naszego klubu, a sam ta┼äczy┼éem w pierwszym. Zdarza┼éo si─Ö, ┼╝e razem z trenerami wsp├│┼étworzyli┼Ťmy choreografi─Ö. Oczywi┼Ťcie, zdaj─Ö sobie spraw─Ö z tego, ┼╝e tworz─ůc formacj─Ö ÔÇ×JantarÔÇŁ, ci─ů┼╝y na nas odpowiedzialno┼Ť─ç za jak najwy┼╝sz─ů jako┼Ť─ç ta┼äca formacyjnego, ze wzgl─Ödu na tradycj─Ö klubow─ů. Z pewno┼Ťci─ů spo┼éeczno┼Ť─ç taneczna w Polsce b─Ödzie dok┼éadnie obserwowa─ç nasze poczynania. B─Ödziemy jednak konsekwentnie d─ů┼╝y─ç do celu.

 

CSE ┼Üwiatowid: Ju┼╝ 13 pa┼║dziernika b─Öd─ů mieli okazj─Ö wpisa─ç si─Ö w histori─Ö, tym razem w Mi─Ödzynarodowy Festiwal Ta┼äca ÔÇ×Baltic CupÔÇŁ. Czy to dodatkowy stres, czy wr─Öcz mobilizacja, co┼Ť wyj─ůtkowego dla Twoich podopiecznych?┬á

M.Cz.: Zawodnicy z EKT ÔÇ×JantarÔÇŁ traktuj─ů Baltic Cup jak ┼Ťwi─Öto ta┼äca. Nasi tancerze s─ů bardzo wdzi─Öczni organizatorom Festiwalu za to, ┼╝e w swoim mie┼Ťcie mog─ů bra─ç udzia┼é w mi─Ödzynarodowym turnieju i pokaza─ç si─Ö przed elbl─ůsk─ů publiczno┼Ťci─ů. My┼Ťl─Ö, ┼╝e jest to dla nich najwa┼╝niejszy weekend w ci─ůgu roku, wa┼╝niejszy nawet od Mistrzostw Polski, gdzie zdobywaj─ů tytu┼éy, gdy┼╝ Baltic Cup jest ÔÇ×ichÔÇŁ turniejem, ich ┼Ťwi─Ötem. Co nie zmienia faktu, ┼╝e b─Ödzie towarzyszy┼é nam stres i dreszczyk emocji. Zw┼éaszcza, ┼╝e b─Ödziemy chcieli pokaza─ç si─Ö z jak najlepszej strony.

 

CSE ┼Üwiatowid: Mo┼╝esz opowiedzie─ç nam co┼Ť o choreografii, kt├│r─ů zobaczymy na Baltic Cup. Do jakiej muzyki zata┼äczycie?┬á

M.Cz.: Ka┼╝dy uk┼éad formacji opiera┼é si─Ö zawsze na pewnej historii, tematyce. Cz─Östo choreografi─Ö odzwierciedla┼éo to, co w danym okresie by┼éo ÔÇ×na czasieÔÇŁ. Bazowali┼Ťmy wi─Öc na motywach muzycznych z film├│w takich jak ÔÇ×TitanicÔÇŁ, musicali - ÔÇ×ChicagoÔÇŁ, ÔÇ×Mamma MiaÔÇŁ, ÔÇ×BurlesqueÔÇŁ lub podkre┼Ťlali┼Ťmy znaczenie znakomitych artyst├│w muzycznych - Michael Jackson, The Beatles.┬áDlatego nasza choreografia oparta b─Ödzie na okre┼Ťlonej tematyce. Szczeg├│lnie, ┼╝e w tym roku b─Ödziemy obchodzi─ç 20-lecie zdobycia pierwszego tytu┼éu Mistrza ┼Üwiata formacji standardowych, zatem oddaj─ůc ho┼éd ÔÇ×prekursoromÔÇŁ sukces├│w EKT ÔÇ×JantarÔÇŁ, a tak┼╝e nawi─ůzuj─ůc do remakeÔÇÖu filmu, zdecydowali┼Ťmy si─Ö na podj─Öcie tematu ÔÇ×Kr├│la LwaÔÇŁ!┬áMuzyka zosta┼éa odnowiona, stroje dziewczynek b─Öd─ů we wz├│r z panterk─ů. W choreografii zobaczymy nawi─ůzania do filmu. B─Öd─ů ta┼äcz─ůce hieny, b─Ödzie ukazana scena tragedii Mufasy, nie zabraknie w─ůtku mi┼éosnego oraz lu┼║nego podej┼Ťcia do poj─Öcia ÔÇ×Hakuna MatataÔÇŁ. Zachowali┼Ťmy, co oczywiste, g┼é├│wny w─ůtek filmu, czyli ÔÇśkr─ůg ┼╝yciaÔÇÖ. Mamy nadziej─Ö, ┼╝e nie zabraknie te┼╝ efektu ÔÇ×wowÔÇŁ.

 

CSE ┼Üwiatowid: Ju┼╝ nie mo┼╝emy si─Ö doczeka─ç i zapraszamy elbl─ů┼╝an na Baltic Cup. Dzi─Ökujemy za rozmow─Ö.┬á

M.Cz.: R├│wnie┼╝ dzi─Ökuj─Ö i zach─Öcam do kibicowania dzieci─Öcej formacji tanecznej ÔÇ×JantarÔÇŁ.┬á

 

Mateusz Czy┼╝yk, trener, by┼éy zawodnik formacji ÔÇ×LOTOS-JantarÔÇŁ. Ma na koncie 9-cio krotne Mistrzostwo Polski formacji standardowych, wielokrotnie wyst─Öpowa┼é w fina┼éach Mistrzostw ┼Üwiata i Europy formacji. Z kolegami z dru┼╝yny si─Öga┼é po z┼éoto na Mistrzostwach ┼Üwiata formacji standardowych w 2010 roku, wygrywa┼é srebro w 2011 roku, br─ůz na igrzyskach sport├│w tanecznych w 2013 roku, II wicemistrzostwo Europy w 2007 roku, a tak┼╝e Wicemistrzostwo Europy w 2015 roku. W 2015 roku zako┼äczy┼é karier─Ö taneczn─ů jako zawodnik, a rozpocz─ů┼é trenersk─ů.

 

Wsp├│┼éorganizatorami Mi─Ödzynarodowego Festiwalu Ta┼äca ÔÇ×Baltic CupÔÇŁ s─ů: ┼Üwiatowa Federacja Ta┼äca Sportowego, Federacja Ta┼äca Sportowego i Stowarzyszenie ÔÇ×JantarÔÇŁ. Patronat Honorowy nad BALTIC CUP obj─Öli: Jan Widera, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Gustaw Marek Brzezin - Marsza┼éek Wojew├│dztwa Warmi┼äsko-Mazurskiego i Witold Wr├│blewski - Prezydent Elbl─ůga. Festiwal realizowany b─Ödzie ze ┼Ťrodk├│w Wojew├│dztwa Warmi┼äsko-Mazurskiego, przy wsp├│┼éudziale finansowym samorz─ůdu Miasta Elbl─ůga.

Zach─Öcamy do zakupu bilet├│w w przedsprzeda┼╝y. Do 8 pa┼║dziernika w┼é─ůcznie lub wyczerpania ilo┼Ťci promocyjnych wej┼Ťci├│wek - przygotowali┼Ťmy ich 500 sztuk - bilety kosztuj─ů 25 z┼é od osoby. Promocja dotyczy tylko bilet├│w kupowanych w kasie CSE ÔÇ×┼ÜwiatowidÔÇŁ na miejscu. Bilety mo┼╝na kupi─ç w kasie Kina ┼Üwiatowid przy placu Jagiello┼äczyka lub zarezerwowa─ç i kupi─ç on-line na stronie internetowej www.swiatowid.elblag.pl. Bilety dost─Öpne b─Öd─ů tak┼╝e podczas trwania Festiwalu w kasie hali sportowo-widowiskowej MOSIR przy Al. Grunwaldzkiej.


Drukuj