bm1 bm2 bm3 bm4 bm6 bm7 bm8 bm9

Podsumowanie tanecznego roku 2012

2013-01-17,

Kategoria : Aktualno┼Ťci

Elbl─ůski Klub Ta┼äca ÔÇ×JantarÔÇŁ istnieje od 26 lat i od wielu lat mo┼╝e poszczyci─ç si─Ö sukcesami w sportowym ta┼äcu towarzyskim. Elbl─ůscy tancerze stale wykazuj─ů si─Ö umiej─Ötno┼Ťciami i talentem w ta┼äcu indywidualnym i zespo┼éowym. Tak te┼╝ by┼éo w minionym ÔÇô 2012 roku. Poni┼╝ej najwa┼╝niejsze wydarzenia i sukcesy.

Formacje taneczne 

Na XXIX Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych, kt├│re odby┼éy si─Ö 15 wrze┼Ťnia w Siemianowicach ┼Ül─ůskich, po raz pierwszy elbl─ůskie formacje - LOTOS Jantar i JANTAR Elbl─ůg, rywalizowa┼éy ze sob─ů w tej samej kategorii wiekowej. Obie zaprezentowa┼éy si─Ö doskonale i zaj─Ö┼éy dwa najwy┼╝sze miejsca. Formacja LOTOS Jantar zdoby┼éa tytu┼é Mistrza Polski a m┼éodsza z Formacji - JANTAR Elbl─ůg - Wicemistrza Polski.┬á

 

Rok 2012 by┼é ciekawym dla Formacji Standardowej LOTOS ÔÇô Jantar, kt├│ra dwukrotnie prezentowa┼éa pokazy za granic─ů ÔÇô we Francji i Chinach. Pierwszy pokaz odby┼é si─Ö 22 stycznia na hali Bercy - najwi─Ökszej paryskiej hali sportowej. Pokaz elbl─ůskiej formacji zosta┼é zarejestrowany przez francusk─ů telewizj─Ö. W grudniu w┼éadze partnerskiego miasta Elbl─ůga ÔÇô Laibini zaprosi┼éy Formacj─Ö LOTOS ÔÇô Jantar do Chin, aby u┼Ťwietni┼éa swoimi wyst─Öpami obchody 10 rocznicy nadania praw miejskich Laibina. W trakcie kilkudniowego pobytu elbl─ůscy tancerze kilkakrotnie prezentowali swoje umiej─Ötno┼Ťci dla chi┼äskiej publiczno┼Ťci, m.in. zata┼äczyli na koncercie ┼Ťwi─ůtecznym w Nanning (stolicy Regionu Autonomicznego Kuangsi) w obecno┼Ťci wicegubernatora i miejscowych VIP-├│w. Ponadto Formacja da┼éa dwa pokazy w miejscowo┼Ťci Guilin, gdzie pierwszy odby┼é si─Ö w centrum wystawienniczym EXPO i ogl─ůda┼éo go ok. 1,5 tys, drugi pokaz odby┼é si─Ö w Pa┼éacu M┼éodzie┼╝y i zosta┼é wyemitowany przez regionaln─ů telewizj─Ö. Poza licznymi pokazami elbl─ůscy tancerze mieli okazj─Ö zwiedzi─ç Chiny oraz pozna─ç tamtejsz─ů kuchnie i kultur─Ö.

 Pary taneczne

Wiele powod├│w do dumy w minionym roku przysporzy┼éy tak┼╝e sukcesy par tanecznych. Tancerze brali udzia┼é w najwa┼╝niejszych zawodach sportowych takich, jak: Mistrzostwa Polski Grand Prix Polski, WDSF International. Podczas Mistrzostw Polski w Ta┼äcach Standardowych, kt├│re odby┼éy si─Ö 11 lutego w Nowej Rudzie, Katarzyna Czy┼╝yk i Mateusz Papu┼╝y┼äski wyta┼äczyli 4 miejsce na 57 startuj─ůcych par w stylu standardowym. W tej samej kategorii udzia┼é wzi─Ö┼éy jeszcze dwie elbl─ůskie pary: Bart┼éomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz oraz Mateusz Czy┼╝yk i Marta Pilipczuk i zdoby┼éy kolejno miejsce 12 i 14.

W grudniu 2012 roku na stronie Polskiego Towarzystwa Tanecznego ukaza┼é si─Ö Ranking Grand Prix Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego. W rankingu, w kategorii Doro┼Ťli w stylu standardowym, para Mateusz Papu┼╝y┼äski i Katarzyna Czy┼╝yk uplasowali si─Ö na 17 miejscu, a zaraz za nimi na 19 miejscu znalaz┼é si─Ö Mateusz Czy┼╝yk i Marta Pilipczuk natomiast Bart┼éomiej Szkutnik z now─ů partnerk─ů Agat─ů Brychcy znale┼║li si─Ö na 29 pozycji. W rankingu wykazano 126 par. Du┼╝ym sukcesem by┼éo pojawienie si─Ö w nim m┼éodszej elbl─ůskiej pary Grzegorza ┼Ülusarskiego i Sandry Szczepa┼äskiej, kt├│rzy w kategorii Junior II w stylu latynoameryka┼äskim znale┼║li si─Ö na 12 miejscu (na wykazanych 95 par). Para triumfuje r├│wnie┼╝ na zwodach og├│lnopolskich zdobywaj─ůc miejsca na podium.

Najm┼éodszymi tancerzami, kt├│rzy zas┼éuguj─ů na szczeg├│lne uznanie jest Kamil Liber i Klaudia K─Ödzierska. Para nie tylko wykazuje si─Ö w turniejach og├│lnopolskich, gdzie zdobywa medale ale ma ju┼╝ na swoim koncie pierwsze sukcesy w zawodach rangi mi─Ödzynarodowej. Podczas XIX Supadance Polish Open, Championships 2012 w Olsztynie, w kategorii Juveniles II, klasie Open i stylu standardowym, Kamil i Klaudia wyta┼äczyli wysokie 6 miejsce, a w kombinacji 6 T miejsce 9. Para po raz pierwszy bra┼éa udzia┼é w tak presti┼╝owym turnieju. Kamil i Klaudia pi─Öknie zaprezentowali si─Ö r├│wnie┼╝ podczas Mistrzostw Polski Dzieci Starszych w Kaliszu. W kategorii 10-11 lat, w klasie Open, w stylu standardowym para zdoby┼éa 9 miejsce na 44 startuj─ůcych par, a w stylu latynoameryka┼äskim zaj─Ö┼éa miejsce 17 na 47 par. Podczas Mistrzostw Okr─Ögu Warmi┼äsko ÔÇô Mazurskiego w Olsztynie Kamil i Klaudia w swojej kategorii wiekowej zdobyli dwa z┼éote medale, jeden w ┼éacinie, drugi w standardzie.┬á

Czas na zmiany

Od nowego sezonu w Elbl─ůskim Klubie ÔÇ×JantarÔÇŁ nast─ůpi┼éy zmiany w parach. W czerwcu rozstali si─Ö Bart┼éomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz oraz Mateusz Papu┼╝y┼äski i Katarzyna Czy┼╝yk. Alicja Minkiewicz i Mateusz Papu┼╝y┼äski postanowili nie kontynuowa─ç kariery w ta┼äcu indywidualnym, natomiast Bart┼éomiej Szkutnik od nowego sezonu ta┼äczy z now─ů partnerk─ů Agat─ů Brychcy, a Katarzyna Czy┼╝yk z Micha┼éem Zacharewiczem. Nowe pary ju┼╝ odnosz─ů pierwsze sukcesy. Podczas Mi─Ödzynarodowego Festiwalu Baltic Cup, w kategorii wiekowej 16-21 lat, Open, Standard, Bartek Szkutnik i Agata Brychcy zdobyli 3 miejsce. Zaraz za nimi uplasowa┼éa si─Ö inna elbl─ůska para Mateusz Czy┼╝yk i Marta Pilipczuk, kt├│ra zaj─Ö┼éa miejsce 4. Podczas Baltic Cup zosta┼éy rozegrane r├│wnie┼╝ dwa rankingowe turnieje: WDSF World Open Latin i WDSF World Open Standard. W kategorii pow. 15 lat WDSF Open Standard, Katarzyna Czy┼╝yk i Micha┼é Zacharewicz zdobyli wysokie 10 miejsce na 55 startuj─ůcych par, jednocze┼Ťnie zdobywaj─ůc nagrod─Ö dla najlepszej elbl─ůskiej pary tanecznej. Mateusz Czy┼╝yk i Marta Pilipczuk w tej samej kategorii zaj─Öli miejsce 18, a Bart┼éomiej Szkutnik i Agata Brychcy miejsce 20. Powy┼╝sze pary popisa┼éy si─Ö tak┼╝e na Mistrzostwach Okr─Ögu Warmi┼äsko ÔÇô Mazurskiego w Olsztynie. W kategorii powy┼╝ej 15 lat w stylu standardowym, elbl─ů┼╝anie wywalczyli wszystkie miejsca na podium, Kasia i Micha┼é zdobyli z┼éoto, Bartek i Agata ÔÇô srebro, a Mateusz i Marta wyta┼äczyli br─ůzowy medal.

Tak┼╝e m┼éodsi tancerze z EKT ÔÇ×JantarÔÇŁ godnie reprezentowali nasze miasto na Mistrzostwach Okr─Ögu. W┼Ťr├│d najm┼éodszych uczestnik├│w, w kategorii 8-9 lat, 1 miejsce wyta┼äczy┼é Bartosz Bloch i Julia Wieteska. W kategorii 10-11 lat w obu stylach, dwa z┼éote medale zdoby┼é Kamil Liber i Klaudia K─Ödzierska, natomiast br─ůzowe medale wyta┼äczy┼éa para Pawe┼é Szukiewicz i Marianna Karman. Pawe┼é Be┼äko i Dorota Lis drugie miejsce na podium zdobyli w kategorii 14-15 lat w stylu standardowym, a ta┼äcami latynoameryka┼äskimi wyta┼äczyli 3 miejsce. W obu stylach, w tej samej kategorii rywalizowa┼éy te┼╝ inne elbl─ůskie pary. W stylu latynoameryka┼äskim - Grzegorz ┼Ülusarski i Sandra Szczepa┼äska, zaj─Öli 2 miejsce, w stylu standardowym Mateusz Wawro i Justyna Lipa ÔÇô 3 miejsce. Podczas ostatniego turnieju w roku 2012 roku - Pucharu Okr─Ögu Wojew├│dztwa Warmi┼äsko ÔÇô Mazurskiego, organizowanego w Elbl─ůgu, nasi tancerze tak┼╝e pokazali klas─Ö. ┼ü─ůcznie elbl─ůscy tancerze zdobyli 9 z┼éotych medali, 9 srebrnych i 4 br─ůzowe medale.

- To by┼é rok zmian, g┼é├│wnie, je┼Ťli chodzi o taneczne pary, kt├│re ju┼╝ rozpocz─Ö┼éy sezon i b─Ödzie je mo┼╝na zobaczy─ç w nowym 2013 roku ÔÇô m├│wi trener Antoni Czy┼╝yk. ÔÇô Cieszymy si─Ö, ┼╝e m┼éodzi tancerze, w wieku 9-11 lat znowu zaczynaj─ů uprawia─ç t─Ö dyscyplin─Ö sportu oraz osi─ůga─ç wyniki. Jest to sytuacja analogiczna do czasu, kiedy w tym wieku byli tacy tancerze jak Bart┼éomiej Szkutnik, Mateusz Papu┼╝y┼äski, czy Mateusz Czy┼╝yk. Zbudowali┼Ťmy przecie┼╝ najwy┼╝szej klasy Formacj─Ö LOTOS-Jantar, a tancerze Ci mog─ů pochwali─ç si─Ö du┼╝ymi sukcesami w ta┼äcu indywidualnym. Bior─ůc pod uwag─Ö sukcesy m┼éodszej Formacji JANTAR Elbl─ůg pozwala nam to my┼Ťle─ç, ┼╝e w┼éa┼Ťnie tworzy si─Ö kolejne pokolenie silnej reprezentacji naszego miasta, zdobywaj─ůcej wyniki w ta┼äcu zespo┼éowym i indywidualnym. Dlatego przygotowujemy si─Ö w 2014 roku do organizacji Mistrzostw Polski w ta┼äcu zespo┼éowym i indywidualnym.

Seniorzy

Elbl─ůski Klub Ta┼äca ÔÇ×JantarÔÇŁ szczyci─ç si─Ö mo┼╝e wieloma osi─ůgni─Öciami, w┼Ťr├│d kt├│rych coraz bardziej widoczne s─ů te, zdobywane przez pary elbl─ůskich senior├│w. W rankingu Grand Prix Senior├│w (cykl 6 turniej├│w) pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 35-44, w stylu standardowym zaj─Ö┼éa elbl─ůska para Mariusz i Agnieszka Dziurawiec, kt├│ra tak┼╝e wywalczy┼éa 4 miejsce w stylu latynoameryka┼äskim. Druga para, kt├│ra odnios┼éa sukces w Grand Prix Senior├│w to Jaros┼éaw i Anna Krai┼äscy, kt├│rzy w kategorii wiekowej 45-54, w stylu latynoameryka┼äskim zdobyli miejsce 4, a w standarcie miejsce 5. Sukces jest tym wi─Ökszy, ┼╝e para zata┼äczy┼éa tylko na czterech spo┼Ťr├│d sze┼Ťciu turniej├│w Grand Prix. Wa┼╝nymi dla par seniorskich zawodami jest r├│wnie┼╝ Og├│lnopolski Turniej Ta┼äca o Puchar prof. Mariana Wieczystego, na kt├│rym nasi seniorzy r├│wnie┼╝ triumfowali. Gor─ůce latynoameryka┼äskie ta┼äca brawurowo zata┼äczy┼éa para Jaros┼éaw i Anna Krai┼äscy zdobywaj─ůc I miejsce w swojej kategorii wiekowej, natomiast ta┼äcami standardowymi wywalczyli II miejsce, suma uzyskanych punkt├│w umo┼╝liwi┼éa parze┬á zdobycie Pucharu im. Prof. Mariana Wieczystego. Druga elbl─ůska para Mariusz i Agnieszka Dziurawiec r├│wnie┼╝ zaprezentowa┼éa si─Ö ┼Ťwietnie zdobywaj─ůc I miejsce w standarcie i II miejsce w ┼éacinie, tylko kilku punkt├│w zabrak┼éo parze do uzyskania Pucharu. Obecnie EKT ÔÇ×JantarÔÇŁ jest jedynym klubem w p├│┼énocnej Polsce, posiadaj─ůcym tak du┼╝─ů ilo┼Ť─ç par seniorskich.

- Ciesz─ů nas sukcesy senior├│w, cieszy nas r├│wnie┼╝ to, ┼╝e osoby doros┼ée znalaz┼éy u nas dobre miejsce do rozwijania pasji, trenowania i sp─Ödzania wolnego czasu ÔÇô dodaje Antoni Czy┼╝yk. ÔÇô Sukcesy nie przychodz─ů same, trzeba wielu godzin trening├│w i ogromnego zaanga┼╝owania dlatego to, co udaje nam si─Ö osi─ůgn─ů─ç ┬ájest wypadkow─ů talentu i pracy. Gratuluj─Ö wszystkim tancerzom i ┼╝ycz─Ö im wielu... wi─Öcej sukces├│w w roku 2013.


Drukuj