2013-01-17,

Kategoria : Aktualności

Elbląski Klub Tańca „Jantar” istnieje od 26 lat i od wielu lat może poszczycić się sukcesami w sportowym tańcu towarzyskim. Elbląscy tancerze stale wykazują się umiejętnościami i talentem w tańcu indywidualnym i zespołowym. Tak też było w minionym – 2012 roku. Poniżej najważniejsze wydarzenia i sukcesy.

Formacje taneczne

Na XXIX Mistrzostwach Polski Formacji Tanecznych, które odbyły się 15 września w Siemianowicach Śląskich, po raz pierwszy elbląskie formacje - LOTOS Jantar i JANTAR Elbląg, rywalizowały ze sobą w tej samej kategorii wiekowej. Obie zaprezentowały się doskonale i zajęły dwa najwyższe miejsca. Formacja LOTOS Jantar zdobyła tytuł Mistrza Polski a młodsza z Formacji - JANTAR Elbląg - Wicemistrza Polski.

Rok 2012 był ciekawym dla Formacji Standardowej LOTOS – Jantar, która dwukrotnie prezentowała pokazy za granicą – we Francji i Chinach. Pierwszy pokaz odbył się 22 stycznia na hali Bercy - największej paryskiej hali sportowej. Pokaz elbląskiej formacji został zarejestrowany przez francuską telewizję. W grudniu władze partnerskiego miasta Elbląga – Laibini zaprosiły Formację LOTOS – Jantar do Chin, aby uświetniła swoimi występami obchody 10 rocznicy nadania praw miejskich Laibina. W trakcie kilkudniowego pobytu elbląscy tancerze kilkakrotnie prezentowali swoje umiejętności dla chińskiej publiczności, m.in. zatańczyli na koncercie świątecznym w Nanning (stolicy Regionu Autonomicznego Kuangsi) w obecności wicegubernatora i miejscowych VIP-ów. Ponadto Formacja dała dwa pokazy w miejscowości Guilin, gdzie pierwszy odbył się w centrum wystawienniczym EXPO i oglądało go ok. 1,5 tys, drugi pokaz odbył się w Pałacu Młodzieży i został wyemitowany przez regionalną telewizję. Poza licznymi pokazami elbląscy tancerze mieli okazję zwiedzić Chiny oraz poznać tamtejszą kuchnie i kulturę.

Pary taneczne

Wiele powodów do dumy w minionym roku przysporzyły także sukcesy par tanecznych. Tancerze brali udział w najważniejszych zawodach sportowych takich, jak: Mistrzostwa Polski Grand Prix Polski, WDSF International. Podczas Mistrzostw Polski w Tańcach Standardowych, które odbyły się 11 lutego w Nowej Rudzie, Katarzyna Czyżyk i Mateusz Papużyński wytańczyli 4 miejsce na 57 startujących par w stylu standardowym. W tej samej kategorii udział wzięły jeszcze dwie elbląskie pary: Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz oraz Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk i zdobyły kolejno miejsce 12 i 14.

W grudniu 2012 roku na stronie Polskiego Towarzystwa Tanecznego ukazał się Ranking Grand Prix Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego. W rankingu, w kategorii Dorośli w stylu standardowym, para Mateusz Papużyński i Katarzyna Czyżyk uplasowali się na 17 miejscu, a zaraz za nimi na 19 miejscu znalazł się Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk natomiast Bartłomiej Szkutnik z nową partnerką Agatą Brychcy znaleźli się na 29 pozycji. W rankingu wykazano 126 par. Dużym sukcesem było pojawienie się w nim młodszej elbląskiej pary Grzegorza Ślusarskiego i Sandry Szczepańskiej, którzy w kategorii Junior II w stylu latynoamerykańskim znaleźli się na 12 miejscu (na wykazanych 95 par). Para triumfuje również na zwodach ogólnopolskich zdobywając miejsca na podium.

Najmłodszymi tancerzami, którzy zasługują na szczególne uznanie jest Kamil Liber i Klaudia Kędzierska. Para nie tylko wykazuje się w turniejach ogólnopolskich, gdzie zdobywa medale ale ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy w zawodach rangi międzynarodowej. Podczas XIX Supadance Polish Open, Championships 2012 w Olsztynie, w kategorii Juveniles II, klasie Open i stylu standardowym, Kamil i Klaudia wytańczyli wysokie 6 miejsce, a w kombinacji 6 T miejsce 9. Para po raz pierwszy brała udział w tak prestiżowym turnieju. Kamil i Klaudia pięknie zaprezentowali się również podczas Mistrzostw Polski Dzieci Starszych w Kaliszu. W kategorii 10-11 lat, w klasie Open, w stylu standardowym para zdobyła 9 miejsce na 44 startujących par, a w stylu latynoamerykańskim zajęła miejsce 17 na 47 par. Podczas Mistrzostw Okręgu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie Kamil i Klaudia w swojej kategorii wiekowej zdobyli dwa złote medale, jeden w łacinie, drugi w standardzie.

Czas na zmiany

Od nowego sezonu w Elbląskim Klubie „Jantar” nastąpiły zmiany w parach. W czerwcu rozstali się Bartłomiej Szkutnik i Alicja Minkiewicz oraz Mateusz Papużyński i Katarzyna Czyżyk. Alicja Minkiewicz i Mateusz Papużyński postanowili nie kontynuować kariery w tańcu indywidualnym, natomiast Bartłomiej Szkutnik od nowego sezonu tańczy z nową partnerką Agatą Brychcy, a Katarzyna Czyżyk z Michałem Zacharewiczem. Nowe pary już odnoszą pierwsze sukcesy. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Baltic Cup, w kategorii wiekowej 16-21 lat, Open, Standard, Bartek Szkutnik i Agata Brychcy zdobyli 3 miejsce. Zaraz za nimi uplasowała się inna elbląska para Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk, która zajęła miejsce 4. Podczas Baltic Cup zostały rozegrane również dwa rankingowe turnieje: WDSF World Open Latin i WDSF World Open Standard. W kategorii pow. 15 lat WDSF Open Standard, Katarzyna Czyżyk i Michał Zacharewicz zdobyli wysokie 10 miejsce na 55 startujących par, jednocześnie zdobywając nagrodę dla najlepszej elbląskiej pary tanecznej. Mateusz Czyżyk i Marta Pilipczuk w tej samej kategorii zajęli miejsce 18, a Bartłomiej Szkutnik i Agata Brychcy miejsce 20. Powyższe pary popisały się także na Mistrzostwach Okręgu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. W kategorii powyżej 15 lat w stylu standardowym, elblążanie wywalczyli wszystkie miejsca na podium, Kasia i Michał zdobyli złoto, Bartek i Agata – srebro, a Mateusz i Marta wytańczyli brązowy medal.

Także młodsi tancerze z EKT „Jantar” godnie reprezentowali nasze miasto na Mistrzostwach Okręgu. Wśród najmłodszych uczestników, w kategorii 8-9 lat, 1 miejsce wytańczył Bartosz Bloch i Julia Wieteska. W kategorii 10-11 lat w obu stylach, dwa złote medale zdobył Kamil Liber i Klaudia Kędzierska, natomiast brązowe medale wytańczyła para Paweł Szukiewicz i Marianna Karman. Paweł Beńko i Dorota Lis drugie miejsce na podium zdobyli w kategorii 14-15 lat w stylu standardowym, a tańcami latynoamerykańskimi wytańczyli 3 miejsce. W obu stylach, w tej samej kategorii rywalizowały też inne elbląskie pary. W stylu latynoamerykańskim - Grzegorz Ślusarski i Sandra Szczepańska, zajęli 2 miejsce, w stylu standardowym Mateusz Wawro i Justyna Lipa – 3 miejsce. Podczas ostatniego turnieju w roku 2012 roku - Pucharu Okręgu Województwa Warmińsko – Mazurskiego, organizowanego w Elblągu, nasi tancerze także pokazali klasę. Łącznie elbląscy tancerze zdobyli 9 złotych medali, 9 srebrnych i 4 brązowe medale.

- To był rok zmian, głównie, jeśli chodzi o taneczne pary, które już rozpoczęły sezon i będzie je można zobaczyć w nowym 2013 roku – mówi trener Antoni Czyżyk. – Cieszymy się, że młodzi tancerze, w wieku 9-11 lat znowu zaczynają uprawiać tę dyscyplinę sportu oraz osiągać wyniki. Jest to sytuacja analogiczna do czasu, kiedy w tym wieku byli tacy tancerze jak Bartłomiej Szkutnik, Mateusz Papużyński, czy Mateusz Czyżyk. Zbudowaliśmy przecież najwyższej klasy Formację LOTOS-Jantar, a tancerze Ci mogą pochwalić się dużymi sukcesami w tańcu indywidualnym. Biorąc pod uwagę sukcesy młodszej Formacji JANTAR Elbląg pozwala nam to myśleć, że właśnie tworzy się kolejne pokolenie silnej reprezentacji naszego miasta, zdobywającej wyniki w tańcu zespołowym i indywidualnym. Dlatego przygotowujemy się w 2014 roku do organizacji Mistrzostw Polski w tańcu zespołowym i indywidualnym.

Seniorzy

Elbląski Klub Tańca „Jantar” szczycić się może wieloma osiągnięciami, wśród których coraz bardziej widoczne są te, zdobywane przez pary elbląskich seniorów. W rankingu Grand Prix Seniorów (cykl 6 turniejów) pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 35-44, w stylu standardowym zajęła elbląska para Mariusz i Agnieszka Dziurawiec, która także wywalczyła 4 miejsce w stylu latynoamerykańskim. Druga para, która odniosła sukces w Grand Prix Seniorów to Jarosław i Anna Kraińscy, którzy w kategorii wiekowej 45-54, w stylu latynoamerykańskim zdobyli miejsce 4, a w standarcie miejsce 5. Sukces jest tym większy, że para zatańczyła tylko na czterech spośród sześciu turniejów Grand Prix. Ważnymi dla par seniorskich zawodami jest również Ogólnopolski Turniej Tańca o Puchar prof. Mariana Wieczystego, na którym nasi seniorzy również triumfowali. Gorące latynoamerykańskie tańca brawurowo zatańczyła para Jarosław i Anna Kraińscy zdobywając I miejsce w swojej kategorii wiekowej, natomiast tańcami standardowymi wywalczyli II miejsce, suma uzyskanych punktów umożliwiła parze  zdobycie Pucharu im. Prof. Mariana Wieczystego. Druga elbląska para Mariusz i Agnieszka Dziurawiec również zaprezentowała się świetnie zdobywając I miejsce w standarcie i II miejsce w łacinie, tylko kilku punktów zabrakło parze do uzyskania Pucharu. Obecnie EKT „Jantar” jest jedynym klubem w północnej Polsce, posiadającym tak dużą ilość par seniorskich.

- Cieszą nas sukcesy seniorów, cieszy nas również to, że osoby dorosłe znalazły u nas dobre miejsce do rozwijania pasji, trenowania i spędzania wolnego czasu – dodaje Antoni Czyżyk. – Sukcesy nie przychodzą same, trzeba wielu godzin treningów i ogromnego zaangażowania dlatego to, co udaje nam się osiągnąć  jest wypadkową talentu i pracy. Gratuluję wszystkim tancerzom i życzę im wielu... więcej sukcesów w roku 2013.