bm1 bm2 bm3 bm4 bm6 bm7 bm8 bm9

Szkoła dla mistrzów

2010-03-12,

Kategoria : Aktualności

 

Około ośmiu lat trzeba trenować, aby zostać zawodowym tancerzem, rywalizującym w najbardziej prestiżowych turniejach. Tych, którzy chcą już zacząć, Elbląski Klub Tańca „Jantar” zaprasza na spotkanie, na którym będzie można dowiedzieć się, czym jest taniec sportowy, obejrzeć film o EKT „Jantar”, porozmawiać z trenerem i tancerzami.

 

Spotkanie odbędzie się  w poniedziałek, 15 marca, o godzinie 17.00 w kinie „Światowid”.

Jak mówi Antoni Czyżyk, najważniejszym kierunkiem rozwoju tańca towarzyskiego jest usportowienie.

 

Od jakiegoś czasu toczone są dyskusje nad tym, aby taniec został dyscypliną olimpijską – mówi Antoni Czyżyk, trener elbląskich tancerzy. – Już teraz taniec sportowy posiada ścisłe zasady - wszystkich sportowych tancerzy dzieli się na kategorie wiekowe i klasowe.

 

Kategorie wiekowe to: „do 7 lat”, „8-9 lat”, „10-11 lat”, „12-13 lat”, „14-15 lat” i „powyżej 15 lat”. Kategorie klasowe to: HOBBY („H”, „G”, „F”) lub sportowe. Klasy sportowe od najsłabszej do najlepszej – „E”, „D”, „C”, „B”, „A” i „S”.

 

- Aby zdobyć wyższą klasę taneczną, należy na turniejach tanecznych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Taneczne zdobyć odpowiednią ilość punktów i odpowiednią ilość razy stanąć na podium – wyjaśnia Antoni Czyżyk. – Każdej klasie tanecznej towarzyszą inne zasady, różnią się także stroje taneczne poszczególnych klas.

 

Największe trudności na turniejach sprawia ocena par tanecznych. W tańcu na lodzie, w danym momencie, oceniana jest tylko jedna para, a w tańcu towarzyskim jest ich na parkiecie jednocześnie dwadzieścia.

 

- Najbliżej do zaakceptowania systemu sędziowskiego są formacje taneczne, bo w ich układach uwzględnione są obowiązkowe figury oraz linie taneczne, które należy wykonać, żeby być ocenianym – wyjaśnia trener. - Jest wiele elementów, w których można skonfrontować drużyny.

 

Wszystkich, których interesuje kariera zawodowego tancerza, którzy chcą tańczyć na mistrzostwach i najlepszych turniejach na świecie, a w przyszłości występować nawet na olimpiadach, Elbląski Klub Tańca „Jantar” zaprasza na poniedziałkowe spotkanie.

 

- Im szybciej teraz wystartujemy i z dużą dozą cierpliwości i determinacji będziemy szkolić młodych ludzi, tym szybciej możemy w Elblągu wychować świetnych tancerzy - dodaje Antoni Czyżyk. - A wszystko po to, aby po raz kolejny reprezentować taniec sportowy na najważniejszych zawodach sportowych.

 

Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w sali kina „Światowid”.

 

 


Drukuj