bm1 bm2 bm3 bm4 bm6 bm7 bm8 bm9

Za trzy dni BALTIC CUP

2016-10-11,

Kategoria : Aktualności

MFT „Baltic Cup” organizowany jest już po raz 17. Tegoroczna edycja rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa do niedzieli. Pierwsza zorganizowana została w roku 2000 – wówczas Światowa Federacja Tańca Sportowego, w uznaniu zasług dla rozwoju światowego ruchu tanecznego, prawo do jego organizacji przyznała Elbląskiemu Klubowi Tańca "Jantar".
 

Obecnie głównym organizatorem Festiwalu jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, a współorganizatorami: Stowarzyszenie „Jantar”, Federacja Tańca Sportowego i World DanceSport Federation.
Międzynarodowy Festiwal Tańca BALTIC CUP jest jednym z największych międzynarodowych festiwali tanecznych w naszym kraju, na który przyjeżdżają pary taneczne stanowiące europejską czołówkę oraz tancerze z kilkunastu krajów europejskich. W ramach Festiwalu odbywają się dwa prestiżowe rankingowe turnieje: WDSF World Open Latin i WDSF World Open Standard (w każdym kraju mogą się odbyć tylko dwa turnieje rangi World Open w obu stylach: latynoamerykańskim i standardowym).

- Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Baltic Cup” rozegrane też zostaną otwarte mistrzostwa Polski – 22. Polish Open Championships, w których udział mogą wziąć także pary spoza naszego kraju. – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” i założyciel EKT „Jantar”. - To najbardziej prestiżowy turniej w Polsce dla tancerzy sportowych.

Tancerzy oceniać będzie międzynarodowe jury uznane w świecie tanecznym. Podczas Festiwalu będziemy gościć sędziów z Włoch, Niemiec, Anglii, Estonii, Rosji, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Szwecji, Białorusi, Malty, Serbii, Francji i innych krajów.
Część gości przyjeżdża do Elbląga już jutro.


- Od 12 do 14 października organizujemy Międzynarodowy Kampus Szkoleniowy  dla tancerzy z wysokiej klasy specjalistami z Włoch, Danii, Niemiec oraz Polski z zakresu tańców standardowych i latynoamerykańskich, natomiast 14 października odbędzie się Kongres dla sędziów Światowej Federacji Tańca Sportowego (WDSF) – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, prezes Stowarzyszenia „Jantar” i zastępca Dyrektora w CSE „Światowid”. – Gościem Kongresu i MFT „Baltic Cup” będzie sekretarz generalny WDSF – Shawn Tay.

 

Pary zgłosiły łącznie ponad 600 startów, co oznacza, że w Elblągu zatańczy niemalże pół tysiąca par. Przyjadą tancerze z całej Polski, Hiszpanii, Francji, Włoch, Izraela, Litwy, Rosji, Estonii, Łotwy, Szwecji, Białorusi, Niemiec, Ukrainy czy Czech. Każdego dnia będą się odbywały zmagania w różnych stylach i kategoriach, ale na głównych turniejach – WDSF World Open, których finały rozgrywają się na wieczornych galach, w sobotę będzie można zobaczyć pary standardowe, a w niedzielę latynoamerykańskie. Najlepsi zdobędą puchary, medale, nagrody finansowe i punkty rankingowe.

- Podczas wieczornych gali rozgrywane są taneczne rundy finałowe, odbywają się również pokazy specjalne, a muzykę gra Orkiestra Filharmonii Obwodowej z Grodna pod batutą Borysa Myagkova wraz z solistami – dodaje Antoni Czyżyk. -  Gale rozpoczynają się o godz. 19.00.

W sobotnich pokazach zobaczymy parę z Rosji - w tańcach latynoamerykańskich zaprezentują show taneczne Yan Sorokin i Veronika Sorokina, wicemistrzowie Rosji. W niedzielę galę uświetnią pokazy pary Rock 'n' Roll'a akrobatycznego, który zaprezentują Anna Miadzielec i Jacek Tarczyło, m.in. trzykrotni mistrzowie świata oraz mistrzowie Europy.


Patronat Honorowy nad BALTIC CUP objęli: Pan Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki, Gustaw Marek Brzezin, Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.           
Międzynarodowy Festiwal Tańca BALTIC CUP odbędzie się w dniach 14 – 16 października w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR mieszczącej się przy al. Grunwaldzkiej 135.   
Bilety można kupić w kasie CSE „Światowid” lub zarezerwować i kupić on-line na stronie www. CSE „Światowid”. Dostępne będą także podczas trwania Festiwalu w kasie hali przy al. Grunwaldzkiej.      

 

Głównym organizatorem Festiwalu jest Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, a współorganizatorami: Stowarzyszenie „Jantar”, Federacja Tańca Sportowego i World DanceSport Federation.
Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup zrealizowano przy pomocy finansowej Ministerstwa Sportu i Turystyki, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.
Sponsorem głównym BALTIC CUP jest Grupa LOTOS. Sponsorzy: Grupa Żywiec - Browar w Elblągu, OPEGIEKA Sp. z o.o., Drukarnia Opegiek, Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy "Giełda Elbląska", Producent Galanterii Skórzanej PATERS, Zakład Sprzątania Wnętrz MOP83, BYTOM S.A., Kwiaciarnia Awangardowa „Zielony Gaj”, Autoryzowany dealer Renault w Elblągu, Hotel Arbiter w Elblągu.

Tekst: Justyna Kozłowska - Dyrla

Zdjęcie: Studio PM


Drukuj